Αν δεν έχεις κάνει τη διαδρομή Πάτρα-Κόρινθος τουλάχιστον μια φορά στη ζωή σου, δεν μπορείς να κάθεσαι και να γράφεις άρθρα του τύπου “Οι καλύτερες διαδρομές στον κόσμο που πρέπει να κάνεις μια φορά στη ζωή σου”.
Παίρνοντας αυτό ως δεδομένο, θα φανούμε μεγαλόψυχοι και θα δείξουμε επιείκεια προς τους συντάκτες του Mr Porter οι οποίοι έκατσαν κι έκαναν ολόκληρο αφιέρωμα χωρίς να συμπεριλάβουν τον συγκεκριμένο δρόμο, που όχι μόνο θα μπορούσε να ενταχθεί στην παραπάνω θεματολογία, αλλά να παίξει κι ως μια κατηγορία μόνος του. Σε φάση “Οι καλύτερες διαδρομές που μπορείς να κάνεις αν δεν αγαπάς και τόσο πολύ τη ζωή σου”.
Τέρμα όμως με τα χαβαλεδιάσματα, πάμε στην ουσία. Η οποία είναι μία: Από τις ΗΠΑ μέχρι τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και από τη Βόρεια Ιρλανδία μέχρι την Αργεντινή, η οδήγηση μπορεί να ανέβει πολλαπλά επίπεδα όταν λαμβάνει χώρα πάνω σε αλφατοστρωμένους δρόμους που έχουν την ευλογία να βρίσκονται κοντά σε μέρη που φαντάζουν (και είναι) εξωπραγματικά.
Όπως αυτά…
“The Great Ocean Road” στην Αυστραλία. Σε απόσταση ασφαλείας από τα νερά που φιλοξενούν καρχαρίες, απολαμβάνεις τη διαδρομή, ανοίγεις τέρμα τα παράθυρα και χάνεσαι (όχι στην κυριολεξία).“Jebel Hafeet”, στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Σε αυτήν την περίπτωση κρατάς τα παράθυρα κλειστά και έχεις το air condition στο φουλ. Διαφορετικά, εκτός από την εμπειρία παίζει να κερδίσεις και καμιά θερμοπληξία. “Route 101”, στις ΗΠΑ. Έχει πάει ο Ντόκος. Και μας το χτυπάει όλη την ώρα. Νταξ. Τον ζηλεύουμε. Λίγο όμως. Όσο πατάει ο ελέφαντας. “Causeway Coastal Route”, στη Β. Ιρλανδία. Τα 130 χιλιόμετρα που συνδέουν το Belfast με το Londonderry θα σε αποζημιώσουν το καθένα με το δικό του τρόπο.“Nürburgring”, Γερμανία. Είσαι δεν είσαι λάτρης της Φόρμουλα, αυτή η διαδρομή θα σε βάλει σε racing mode θες δεν θες. “Ruta 40”, στην Αργεντινή. Αν οι ευθείες της Αθηνών-Θεσσαλονίκης σου φαίνονται μεγάλες, ρώτα τον Μαραντόνα να σου πει για τον “Ruta 40”. Γατάκι.“Ε.74”, στην Ελλαδάρα. Αυτό έλειπε να λείπαμε από τη λίστα. Η διαδρομή που συνδέει την Ολυμπία με το Ναύπλιο, σε κάνει να ξεχνάς μνημόνια και μερκελοσοϊμπλέδες στο τσακ-μπαμ.