Ο Σωτήρης Τσαφούλιας ξέρει να γράφει και να σκηνοθετεί σειρές. Αξίωμα. Ο Πυγμαλίων Δαδακαρίδης είναι εξαιρετικός ηθοποιός. Γεγονός. Και το binge watch βρήκε την ελληνική σειρά που του αξίζει. Ο δεύτερος κύκλος του Έτερος Εγώ (μαζί με τον πρώτο) ήταν το πραγματικό τηλεοπτικό γεγονός του 2020. Σε είχαμε προετοιμάσει άλλωστε με την επίσκέψή μας στα γυρίσματα της σειράς, η οποία είναι σε παραγωγή COSMOTE TV. Και το τραγούδι τίτλων της σειράς είναι ό,τι καλύτερο άκουσες φέτος που δεν πήγες σε κανένα live.
Ο κολλητός του καθηγητή εγκληματολογίας Δημήτρη Λαΐνη, Ηλίας Βελισσαράτος (στο ρόλο ο Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης), είναι ο βασικός ύποπτος για τις δολοφονίες φοιτητριών στο κολέγιο που είναι υποψήφιος πρύτανης. Είναι θύμα μιας καλοστημένης πλεκτάνης; Έχεις οκτώ επεισόδια για να το ανακαλύψεις. Το “Έτερος Εγώ – Κάθαρσις” είναι η απάντηση στο τι μπορεί να δείξει η ελληνική παραγωγή στους αγοραστές του Netflix.
Πώς έγινε viral το “Έτερος Εγώ”; Όταν αποσύρθηκε από τις κινηματογραφικές αίθουσες η ταινία ο σκηνοθέτης Σωτήρης Τσαφούλιας την ανέβασε στο YouTube, δωρεάν. Και φυσικά όταν κάτι αξίζει δεν μένει για πολύ καιρό κρυμμένο.
Χωρίς πολλά σπόιλερ ας πούμε ότι η noir αισθητική της δεύτερης σεζόν είναι ακόμα καλύτερη από την πρώτη. Τα θύματα φέρουν ένα τατουάζ Μέδουσας στον αυχένα τους αλλά δεν υπάρχει κάποιος αρχαίος μύθος όπως στην πρώτη σεζόν, ο Τάσος Νούσιας είναι όσο μπρουτάλ περίμενες να είναι ο νέος προϊστάμενος του ελληνικού CSI, δηλαδή ο νέος υπαρχηγός του τμήματος ανθρωποκτονιών κι ο Μάνος Βακούσης λειπει. Θα θέλαμε να δούμε λίγο παραπάνω τον ευφυή καθηγητή με σύνδρομο Asperger, Δημήτρη Λαϊνη, να παίζει αλλά έρχεται και τρίτη σεζόν.
![](/storage/202012/orfaes3.jpg)
Το καστ
Δεν έχω λόγια για το ταλέντο του Ορφέα Αυγουστίδη (Μελέτης Κροκίδης), είναι εξαιρετικός ακόμη κι ως μέλος συμμορίας. Ο Γεράσιμος Γεννατάς (Γρύπας) είναι τεράστια μορφή . Σε μικρότερους ρόλους: Ιεροκλής Μιχαηλίδης (ο δικηγόρος που σίγουρα θέλεις να σε βγάλει από τη φυλακή), η εξαιρετική Κόρα Καρβούνη, ο Πολύδωρος Βογιατζής, η Μυρτώ Αλικάκη, ο θεατρικός Λάζαρος Γεωργακόπουλος, και σε ρόλο έκπληξη ο Κωνσταντίνος Τζούμας.
![](/storage/202012/eteros-ego-2.jpg)
Ειδική μνεία για τις ερμηνείες τους: Πέτρος Λαγούτης ως υπαστυνόμος Παντελής Σκλαβής και η Βίκυ Παπαδοπούλου, που υποδύεται τη δημοσιογράφο Χριστίνα Στεργίου.
Γιατί έχει hype η σειρά;
Γιατί μεγαλώσαμε με Πάνο Κοκκινόπουλο και όχι με ριάλιτι. Γιατί οι καλές ερμηνείες νικούν τις τρελές έγκλειστες των κοινωνικών πειραμάτων.Γιατί σε πόσες ελληνικές σειρές έχετε δει γκεστ σταρ Σειρηνάκη; Γιατί λείπει από την ελληνική τηλεόραση η καλή μυθοπλασία με ανθολογία εγκλημάτων που βλέπουμε στο Netflix.
Γιατί αυτό ήταν το καλύτερο soundtrack ελληνικής σειράς έβερ:
Το «Έτερος Εγώ-Κάθαρσις» προβάλλεται κάθε Δευτέρα στις 23:00 στο COSMOTE SERIES HD, ενώ όλα τα επεισόδια είναι διαθέσιμα μέσα από τη δωρεάν on demand υπηρεσία COSMOTE TV Plus.