Με ανάρτησή της στα social media η τραγουδοποιός Μόνικα Χριστοδούλου μοιράστηκε ένα τραγούδι για την Ελλάδα, ανήμερα της επετείου των 200 ετών από την Επανάσταση του 1821. “Αυτός είναι ο μόνος τρόπος με τον οποίο μπορώ να εκφραστώ… Με ένα τραγούδι για την Ελλάδα μου!” σημείωσε χαρακτηριστικά, ενώ παράλληλα το τραγούδι “ELLAS 21” ανέβηκε και στο επίσημο κανάλι της στο YouTube. Δεν πήγε όμως τόσο καλά όσο φανταζόταν αυτό.
Σε στίχους του Σταύρου Ξενίδη και δική της μουσική, η Μόνικα επέλεξε ως artwork τον πίνακα του γάλλου ζωγράφου Ευγένιου Ντελακρουά “Η Ελλάδα στα ερείπια του Μεσολογγίου (La Grèce sur les ruines de Missolonghi)”, η έμπνευση του οποίου προήλθε από την μάχη των Ελλήνων στην τρίτη πολιορκία του Μεσολογγίου. Το έργο το οποίο φιλοξενείται στο Μουσείο Καλών Τεχνών του Μπορντώ απεικονίζει την προσωποποίηση της ηρωικής Ελλάδας.
Τα σχόλια στο YouTube
Αυτοί που ανησυχούν για νέο brain drain
![](/storage/202103/fireshot-capture-026-2-ellas-21-youtube-www-youtube-com.png)
Αυτοί που πιστεύουν ότι η φωνή της Μόνικα έχει θαυματουργικές ικανότητες
![](/storage/202103/fireshot-capture-029-2-ellas-21-youtube-www-youtube-com.png)
Αυτοί που ντρέπονται να παραδεχτούν ότι τους αρέσει ο Mad Clip
![](/storage/202103/fireshot-capture-035-2-ellas-21-youtube-www-youtube-com.png)
Αυτοί που θεωρούν την ενορχήστρωση του τραγουδίου λίγο πιο metal
![](/storage/202103/fireshot-capture-038-2-ellas-21-youtube-www-youtube-com.png)
Αυτοί που κριντζάρουν άρα υπάρχουν
![](/storage/202103/fireshot-capture-041-2-ellas-21-youtube-www-youtube-com.png)
Αυτοί που δεν μπορούν να το πιστέψουν παρά την προσπάθεια
![](/storage/202103/fireshot-capture-044-2-ellas-21-youtube-www-youtube-com.png)
Αυτοί που ήταν φαν από παλιά και νιώθουν προδομένοι
![](/storage/202103/fireshot-capture-049-2-ellas-21-youtube-www-youtube-com.png)
Αυτοί που μεγάλωσαν με ThunderCats
![](/storage/202103/fireshot-capture-052-2-ellas-21-youtube-www-youtube-com.png)
Αυτοί που πλήρωσαν το εισιτήριο στη συναυλία του Ηρωδείου
![](/storage/202103/fireshot-capture-055-2-ellas-21-youtube-www-youtube-com.png)
Αυτοί που αγωνίζονται για τη γυναικεία ενδυνάμωση
![](/storage/202103/fireshot-capture-058-2-ellas-21-youtube-www-youtube-com.png)
Αυτοί που πάντα θέλουν ένα ποτάκι με τη μουσικούλα
![](/storage/202103/fireshot-capture-061-2-ellas-21-youtube-www-youtube-com.png)
Στην Υγειά Σας Ρε Παιδιά